Türkçe-Edebiyat Özel Dersi ve Eğitim Koçluğu

Spread the love

Neden Türkçe Özel Dersi?

    Türkçe öncelikle doğru konuşabilmek, doğru yazabilmek yani doğru iletişim kurabilmek için önemlidir. Sınavda yüksek başarı elde etmek isteyen her öğrencinin öncelikle Türkçeden 35 net üzerinde kalması gerekmektedir. Öğrencinin hangi alandan olduğu fark etmez çünkü TYT ’ de Türkçe ve matematik sorularının katsayısı aynıdır, bundan dolayı öğrencinin matematiğe verdiği önem kadar Türkçeye de önem vermesi gerekir.

   Genel olarak paragraf sorusu olarak adlandırılan okuduğunu anlama soruları ( sözcükte, cümlede ve paragrafta anlam ) öğrenciler tarafından zaten yapılabilir algılanmakta, dil bilgisi konuları da arka plana atılmakta, sonuçta sınavda istenilen sıralamanın çok altında kalınmaktadır. Unutulmamalıdır ki TYT ‘ de her Türkçe sorusu öğrencinin geleceği için çok büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden düzenli kitap okunmalı, düzenli anlam sorusu çözülmeli çözülen sorular mutlaka kontrol edilmeli yanlışlara bakılmalı, anlaşılmayan sorular için de muhakkak bir profesyonelden destek alınmalıdır çünkü anlam soruları da alanda yetkinlik gerektirir. Bu soruları çözmek için okuma yazma biliyor olmak yetmez!

    Dil bilgisi konuları da sınava hazırlığın başından itibaren çok iyi öğrenilerek, düzenli tekrar edilerek, soru çözülerek ve yapılamayan sorular öğretmene sorularak çalışılmalıdır. TYT dil bilgisi soruları toplamda az olsa da bir soruda birkaç konunun tarandığı sorular olduğu için her bir konu çok iyi öğrenilmelidir.  TYT dil bilgisi soruları ancak bu şartlarda çözülebilir.

   Unutmayın! TYT ‘ de Türkçe netleriniz ne kadar yüksek olursa sıralamanız da o kadar yukarıdan başlayacaktır ve Türkçe dersiniz ne kadar iyi olursa sınavın genelindeki başarınız da o kadar yüksek olacaktır. Örneğin okuduğunu anlayabilen bir öğrenci sınavdaki soruları da daha iyi kavrayacaktır çünkü soruyu anlamak, o soruyu % 50 çözmek demektir.

Neden Edebiyat Özel Dersi?

    Edebiyat, genel olarak öğrencinin kendi okuyarak yapabileceği bir ders gibi düşünülse de düzenli çalışılmadığında vahim sonuçlar yaratabilecek bir derstir ki öğrencilerin çoğu tek başına düzenli, disiplinli, verimli edebiyat çalışmayı başaramamaktadır.

   Öğrencinin edebiyat dersinde başarılı olabilmek için yetkin bir edebiyat öğretmeniyle konuyu karşılıklı etkileşimle işlemesi, konuyu işledikten sonra tekrar yapması, ardından konuyla ilgili sorular çözmesi, yapılamayan soruların öğretmene sorulması, anlaşılmayan noktaların belirlenmesi ve eksiklerin kapatılması gerekmektedir. Düzenli aralıklarla en az üç farklı kaynaktan sorular çözülerek öğrenilenlerin kalıcılığı sağlanmalıdır. Yoksa öğrenci sınavda heyecanın da etkisiyle en iyi bildiği soruyu bile karıştırabilir.

Neden Eğitim Koçluğu?

    Sınava hazırlık süreci zorlu ve uzun bir yoldur. Bu yolda yürürken öğrenci çoğu zaman yolunu kaybeder, umutsuzluğa düşer. Çalışması gereken konular biriktikçe çalışmaktan kaçmaya, çalışmayı ertelemeye başlar. Sonunda da çalışmayı bırakır. Ebeveynlerin çalışma konusunda yaptıkları uyarılar (Ders çalış!) bir işe yaramaz hatta durumu daha da kötüleştirebilir çünkü öğrenci bu süreçte anne ve babasının uyarılarını yanlış anlamaya çok meyilli olacaktır. Bu durum da çocuğunuzla ilişkilerinizin bozulmasına yol açacaktır. . Çocuğunuzun ve sizin yolunu kaybettiğiniz ,çıkmaza girdiğniz böyle zamanlarda size yardımcı olacak, yol gösterecek bir rehbere ihtiyacınız olacaktır.

Bu süreç başkalarından duyduklarınızla, gördüklerinizle, aldığınız tavsiyelerle yürütülebilecek bir süreç değildir çünkü sizin çocuğunuz da siz de başkalarından farklı bireylersiniz. Başkalarında işe yarayan bir yöntem sizde ya da çocuğunuzda işe yaramayabilir. Bu yüzden sınava hazırlık sürecinde tecrübeli, çocuğunuz için en doğru yöntemi en kısa sürede belirleyip uygulayabilen , çocuğunuzla uyumu yakalayabilen bir eğitim koçuyla çalışmanız gereksiz zaman ve motivasyon kaybına engel olacaktır.

Unutmayın! Her birey tektir ,özeldir. İhtiyaçları ,ilgileri ,istekleri, değerleri farklıdır. Bu yüzden bu süreçte çocuğunuzu ve sizi doğru anlayıp ,doğru değerlendirip ,doğru yönlendirebilecek bir eğitim koçu sınava hazırlık sürecinde en önemli ihtiyacınızdır.

https://www.posnex.com/tag/turkce-edebiyat-ozel-dersi-egitim-koclugu

turkce-edebiyat-ozel-dersi-egitim-koclugu

https-www-posnex-com-turkceedebiyat
https-www-posnex-com-turkceedebiyat